Jaunumi/News‎ > ‎

Foruma „Rīga – atveries!” priekšlikumi Rīgas domei par atvērto datu pielietojumu

Publicēja 2012. gada 14. jūn. 03:29Biedriba KDD
Forums pulcēja vairāk nekā 45 Rīgas pašvaldības pārstāvjus, atvērto datu ekspertus, pētniekus, nevalstisko organizāciju pārstāvjus un IT nozares profesionāļus, kuri dalījās pieredzē un veikto pētījumu rezultātos par atvērto datu principu pielietošanu pasaules pilsētās un Latvijā. Foruma dalībnieki izstrādāja vairākus priekšlikumus, kas varētu atvieglot Rīgas iedzīvotāju ikdienu, sekmēt kvalitatīvākas un vieglāk atrodamas informācijas pieejamību ikvienam un būt par resursu privātā un nevalstiskā sektora ideju attīstībai.

Šīs vēstules pielikumā ir atrodami detalizēti priekšlikumi par Rīgas iedzīvotājiem nepieciešamiem produktiem un pakalpojumiem, kuru izstrādei ir nepieciešami Rīgas domes apkopotie dati atvērto datu formātos.

Aicinām atbildīgās Rīgas domes struktūrvienības publiskot šos datus savās mājas lapās, kā arī atsūtīt tos projekta īstenotājiem atvērto datu formātā uz biedriba_kdd@inbox.lv (tālr. 29115356) vai publiskot portālā data.opendata.lv saskaņā ar portāla uzturētāju aprakstītajiem standartiem.

Lai precizētu publiskojamo datu formātus, lūdzam iepazīties ar Atvērto datu rokasgrāmatu www.opendatahandbook.org (šobrīd angļu valodā) vai sazināties ar opendata.lv pārstāvi Raimondu Simanovski: raimonds.simanovskis@gmail.com, 29229229.

Lai precizētu nepieciešamo datu saturisko pusi, lūdzam sazināties ar tematisko ideju vētru vadītājiem:
•    Vide, Kristīna Veidemane, Biedrības „Baltijas vides forums” valdes priekšsēdētāja: kristina.veidemane@bef.lv, 29455724;
•    Izglītība, jaunatnes darbs, Gunta Misāne, Biedrības „Kustība demokrātiskai domai” valdes priekšsēdētāja: guntamisane@gmail.com, 29115356;
•    Sociālie jautājumi, Linda Austere, Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS pētniece: linda@providus.lv, 29265592.

Gadījumā, ja kāds no sarakstos minētajiem datiem nav Rīgas domes rīcībā, bet atrodams citā institūcijā, lūdzam, norādīt institūciju, kurā šie dati būtu meklējami.

Vienlaikus vēlamies atgādināt, ka atvērto datu būtība ir to pieejamība visiem interesentiem bez nepieciešamības tos speciāli pieprasīt, definēt, precizēt. Tāpēc aicinām pielikumā esošos priekšlikumus uzskatīt tikai par iesākumu atvērto datu principa īstenošanai Rīgas domē, atceroties, ka datu publiskošanai atvērto datu formātā būtu jākļūst par pašvaldības ikdienu, kā tas ir noticis jau daudzu citu pašvaldību dzīvē.

Zemāk apkopoti daži praktiski ieteikumi atvērto datu principa pielietošanai Rīgas domē:
•    Visus datus, kas šobrīd tiek izmantoti dažādu vizualizāciju pamatā (kartes, grafiki utml.) turpmāk ievietot arī atvērto datu formātos blakus jau izstrādātajām vizualizācijām. Piemērs – Centrālā vēlēšanu komisija, kas datus par tautas nobalsošanas rezultātiem vienlaikus publicēja gan vizualizācijās un apstrādātā veidā (grafiks un tabula), gan atvērto datu formātā xml http://www.tn2012.cvk.lv/
•    Speciālas mājas lapas izveide Rīgas domes datu publiskošanai nebūtu vēlama, vismaz ne šobrīd, jo tas radītu liekus izdevumus pašvaldībai. Tāpēc aicinām datus vienlaikus publiskot gan Rīgas domes mājas lapā, gan Latvijas atvērto datu portālā data.opendata.lv, kas padarītu tos pieejamus ikvienam interesentam vienuviet bez laika patēriņa tos meklējot.
•    Gadījumos, ja datu pārstrāde atvērto datu formātos sagādā grūtības, publiskot tos vismaz vienkāršu tabulu veidā, piem., izmantojot MS Excel vai atbilstošu atvērtā koda programmu. Publiskošana Word vai pdf formātos nav atbilstoša atvērto datu izmantošanai. 
•    Lai izlemtu, kādus datus publiskot var sākt ar to datu publiskošanu, kurus uz rakstisku vai mutisku iesniegumu pamata prasa izsniegt iedzīvotāji, nevalstiskās organizācijas un uzņēmumi. To var uzskatīt par indikatoru tam, ka dati cilvēkiem ir vajadzīgi.

Forumu „Rīga – atveries!”, kas notika 23.maijā Rīgas domē, organizēja Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS, biedrība „Kustība demokrātiskai domai” un Baltijas vides forums. To līdzfinansēja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programma. Šis bija viens no projektiem, kuru idejas tika nodefinētas 2011.gada nogalē atvērtā Rīgas iedzīvotāju foruma „Rīga dimd – iedzīvotāji runā” laikā. Vairāk par projektu: www.providus.lv, www.kdd.lv, www.bef.lv.

Vita Tērauda
Sabiedriskā politikas centra PROVIDUS direktore

Gunta Misāne
Biedrība „Kustība demokrātiskai domai” valdes priekšsēdētāja
   
Kristīna Veidemane
Biedrības „Baltijas vides forums” valdes priekšsēdētāja
ĉ
Biedriba KDD,
2012. gada 14. jūn. 03:29
Comments